28.07.2021 - 11.09.2021
Näituse asukoht: Keldrisaal
Näitusel osalevad kunstnikud:
Ann Nurga jaoks on savi üks mõnus maagiline materjal, millest saab nii tarbenõusid kui ka kunstilisemaid esemeid. Tihti on tema töödes loomi, kellele omistada müstilisi omadusi, millesse uskuda ja millega suhestuda.
Anne Türn on alati olnud inspireeritud looduse väest, selle ilust ja haprusest. Kunstnikule meeldib teha asju, mis tunduvad võimatud, testides kogu aeg materjali ja iseenda piire.
Evelin Saul on kunstnik, kes oma loomingus liigub keraamika, skulptuuri ja installatsiooni piirimail.
Helena Tuudelepp töötab peamiselt pabersaviga, luues materjalist skulptuure kui ka installatsioone. Kunstnikku huvitab materjali transformatsioon. Helena tööd on enamasti põletamata.
Kristel Kärdi loomingut iseloomustab lihtsus. Kunstnikule meeldib mängida erinevate pindade ja tekstuuridega. Tema loomingus on nii igapäevaseid tarbevorme kui ka unikaalseid objekte.
Margit Mald loob enamasti lihtsaid igapäevaseid tarbevorme, mis loovad ilu meie ümber ja ergastavad päeva. Puhas vorm, vähene dekoor ja kordumatu puudutuse edasiandmine on peamised märksõnad tema loomingus.
Margit Terasmees on tootedisainer ja keraamik, kelle loomingus leiab hulga kaunist ja igapäevast tarbenõud. Tema loodud esemetel näeb suurepäraseid tuhaglasuure, need on mängulised ja eklektilised.
Pille Kaleviste on kunstnik, kes oma näitusetöödes on kasutanud keraamilist materjali vahendajana, et seda kontseptualiseerides luua visuaalselt nn. morbiidse esteetika tardunud maailmu.
Rita Randmaa on keraamik, keda huvitab eriti vorm ja tehnikad saviga. Justnimelt saviga, mitte niivõrd glasuuridega. Kunstnikule meeldib saviga eksperimenteerida.
Näitusel osalevad 9 keraamikakunstnikku: Ann Nurga, Anne Türn, Evelin Saul, Helena Tuudelepp, Kristel Kärdi, Margit Mald, Margit Terasmees, Pille Kaleviste ja Rita Randmaa.
Näituse pealkiri ja näituse ruum on omavahel tugevalt seotud. Haapsalu Kunstikooli keldrigalerii võlub eelkõige oma rustikaalsusega. Kunstikooli õpetajana ja kutselise keraamikuna andis see esimese tõuke tuua kaks head, suurepärane ruum ja andekad keraamikud, omavahel kokku. Nii sündis kaasaegse keraamikanäituse “Pinna all” idee.
Kelder, enamasti on see hoone esimese korruse alune, harvemini majast eemale (pooleldi) maa sisse ehitatud säilitusruum, mis asub nn. pinna all. Korraliku kodaniku keldrisse saab tuua ja ladustada kõik oma varud. Korratu peremehe keldris hakkab arenema entroopia, samamoodi nagu pinna all võib pulbitseda ja vohada hoomamatult mõtteid ja tundeid.
Näituse pealkiri „Pinna all“ on vaid märksõna, millest lähtudes igaüks on saanud end väljendada. Igal kunstnikul oli võimalus tegeleda pinna alusega nii otseses kui ka kaudses tähenduses. Keldrigalerii võlvide all ja selle väikestes kambrites saab näha elavat, voogavat, kihilist, kobrutavat keraamikakunsti. Näituse kuraator: Margit Mald
Näitust toetas: Eesti Kultuurkapital
Näituse avamine kolmapäeval, 28.juulil kell 17.00!